Barkod Yazdırma Teknoloji Türleri Nelerdir

İşletmeler farklı ihtiyaçlardan dolayı farklı türlerde barkod yazıcı seçmek durumundadırlar. Ürünlerin yapısı ve kullanım şekli barkod yazıcı seçiminde önemli etkenlerdir. Farklı yazdırma teknolojilieri ve bu teknolojilerin özelliklerini inceleyerek en uygun barkod yazıcıyı seçebilirsiniz:

Dot Matrix Dot Matrix barkod yazıcıların kurulum maliyetleri düşüktür. Ancak uzun dönemli bakımı ve diğer tüm maaliyetleri ile uzun süreli kullanımlarda ekonomik yapısını kaybedebilir. Baskı kalitesi ve barkod okunabilirliği düşüktür. Çok fazla malzeme harcar.

Ink Jet Ink Jet barkod yazıcılar da Dot Matrix barkod yazıcılar gibi başlangıçta ucuz uzun dönemde ise pahalı bir tercihtir. Baskı kalitesi ve barkod okunabilirliği Dot Matrix barkod yazıcılara göre daha iyidir. Yine de Dot Matrix barkod yazcılar kadar malzeme kullanırlar.

Lazer Lazer barkod yazıcılar Dot Matrix ve Ink Jet barkod yazıcılara göre daha pahalıdırlar. Kurulum masrafları daha yüksektir.  Buna ek olarak uzun dönem bakım ve diğer masrafları ile de çok ekonomik sayılmazlar. Baskı kaliteleri orta seviyede baskı okunabilirlikleri ise Dot Matrix ve Ink Jet barkod yazıcılara göre daha yüksektir. Lazer barkod yazıcılar da fazla malzeme kullanırlar.

Termal Termal yazıcılar lazer yazıcılar gibi başlangıçta yüksek maliyete sahiptirler. Ancak uzun dönemde diğer tüm barkod yazıcı türlerinden daha ekonomiktirler.  Ayrıca baskı kaliteleri ve barkod okunabilirlikleri de çok yüksektir. Buna rağmen harcadığı malzeme ise diğer barkod yazıcılara göre daha azdır. Piyasada hem yüksek kalitesi hem de ekonomikliği nedeni ile en çok tercih edilen barkod yazıcılar Termal Barkod Yazıcılar’dır.

Termal baskı yöntemi ikiye ayrılır: 1- Direk termal baskı 2- Termal transfer baskı